Spojte se
s námi
Máte dotaz? Pošlete nám jej. Pokusíme se vám odpovědět co nejrychleji.
Děkuji, Karel Tyrpekl
Za Koalici pro Cheb si Vás spolu s paní Alenou Kovaříkovou dovolujeme pozvat na dvě přátelská setkání, která se uskuteční na poutním místě Maria Loreto v Hroznatově. První setkání 6. října 2024 bude zahájeno v 15 hodin slavnostní mší, kterou bude celebrovat opat tepelského kláštera Filip Zdeněk Lobkowicz O. Praem. Pojďte se s námi povznést a zavzpomínat na nevšední osobnosti a připomenout zcela výjimečnou událost v naší blízkosti. V průběhu setkání si společně připomeneme historii tohoto výjimečného místa i osudy lidí, kteří se zasloužili o jeho znovuvzkříšení. Na prvním místě bych vzpomenul pana Antona Harta, čestného občana města Chebu, od jehož narození letos uplynulo 110 let (20. 6. 1914).
A zároveň si připomínáme 20 let od jeho úmrtí (15. 9. 2004). Také nezapomeňme na pana José Kočího, kterého od letošního léta připomíná nová pamětní deska v areálu poutního místa. Když se dnes vydáte na výlet do Hroznatova a vystoupáte po silnici až na vrchol návrší severovýchodně od obce, otevře se před vámi kouzelný pohled. Na poutníky, návštěvníky i ty ostatní, kteří hledají klid a rozjímání, tady čeká Maria Loreto. Základní kámen areálu položil tepelský opat Raymund Wilfert dne 19. října 1664. Druhé setkání se uskuteční v sobotu 19. října 2024, tedy přesně na den 360 let od započetí stavby inspirované poutním místem Loreto v italské provincii Ancona, viz program v samostatném článku. Souběžně se stavbou vlastního areálu vznikala Velká křížová cesta s 29 zastaveními, kterou se snaží Nadační fond Historický Cheb postupně obnovovat. Loreta se stala brzy oblíbeným poutním místem. Spojovala lidi na obou stranách hranice. Po odsunu německého obyvatelstva, uzavření hranic a společenských změnách začala rychle chátrat. Za několik let bylo celé poutní místo totálně zničené. Devastace nezůstal uchráněn ani místní poměrně rozsáhlý hřbitov s ostatky mnoha rodáků, podobně tomu bylo na řadě dalších místech v pohraničí. Připomenul bych například hřbitov v Krásné Lípě, který se podařilo zachránit v symbolické podobě Nadačnímu fondu Historický Cheb.
Poté, co se v devadesátých letech minulého století znovu otevřely hranice, se jako jeden z prvních přijel na Loretu podívat Anton Hart, významný podnikatel, odsunutý po válce z Hroznatova spolu s rodiči. Jak sám přiznal, nebyl to radostný návrat. Poutní areál byl v troskách. Hluboce věřící Anton Hart se ale nevzdal. Začal neúnavně pracovat na tom, aby sakrální stavba povstala z trosek. V Německu založil spolek na záchranu poutního místa a získal první dotace na zahájení stavby. Sám na Loretu štědře přispíval. Také na české straně našla jeho snaha odezvu. První záchranné práce provedl José Kočí z Podhradu s několika dalšími dobrovolníky. Velkou podporu měla Loreta v plzeňském biskupovi Mons. Františku Radkovském. Z politiků bych zmínil například Otakara Miku. Obnovu významně podporovali i pracovníci Národního památkového ústavu v Plzni. Pomohlo ministerstvo kultury, město Cheb i Českoněmecký fond budoucnosti. V Chebu byl založen český Spolek Maria Loreto, který dění na Loretě podporoval a propagoval. Ve své činnosti pokračuje i v současnosti společně s německým spolkem, který vede Ulrika Hart. To vše by však na celkovou obnovu areálu zdaleka nestačilo. Díky Antonu Hartovi, kterému se během deseti let podařilo sehnat pro Loretu obrovské finanční prostředky a velkou všeobecnou podporu na obou stranách hranice, mohly opravy pokračovat.
První neděli v říjnu
v r. 1993 se na Loretě uskutečnilo první velké česko-německé setkání za účasti
plzeňského biskupa Františka Radkovského. Tato setkání se od té doby konají
každoročně, nechybí slavnostní poutní mše svatá. V r. 1994 při této
českoněmecké pouti otec biskup vysvětil nově vybudovanou kapli Panny Marie a
tři nově ulité zvony, které se z opravené zvonice po 50 letech opět rozezněly.
V roce 1996 došlo na svěcení nově dokončeného kostela Sv. Ducha. A pak každý
rok něco přibylo. Anton Hart chtěl, aby se na výstavbě Lorety podíleli Češi i
Němci. Tvrdil, že by měla být společným dílem obou národů, místem setkávání a
smíření. A to se mu povedlo. Do dnešních dnů je Loreta příkladem sbližování
Čechů a Němců. Je symbolem snahy zahladit příkopy mezi lidmi na úrovni
politické, spirituální i jiné. Dobrým příkladem může být mimo jiné kulturní a
společenská akce Poutní maraton, jehož 15. ročník se letos uskutečnil. Minulost
Lorety byla velmi pohnutá a nejistá. Jaká bude její, ale i naše budoucnost
záleží jen a jen na nás všech.
Text: MUDr. Karel Tyrpekl,
zastupitel za Koalici pro Cheb
Máte dotaz? Pošlete nám jej. Pokusíme se vám odpovědět co nejrychleji.
Děkuji, Karel Tyrpekl